Ekskursija uz Sēliju 2013. gada 26. maijā 

Izbraucot no Rīgas, mūs apmīļoja un pavadīja pelēks un lietains rīts.  Tā sākās mūsu brauciens gar Daugavas krastiem līdz Aizkrauklei. Bet aiz tām sēļu robežām mūs jau gaidīja skaista un saulaina diena!
Šķērsojām Latvijas lielāko upi un bijām Sēlijā. Par tur redzēto un piedzīvoto lasiet un skatiet tālāk!

***
Apmeklējām Sunākstes Balto baznīcu un Vecā Stendera kapavietu.
Vecais Stenders bija bijis Sunākstes draudzes mācītājs,  viņa kapa vieta atrodas netālu no baznīcas un kapakmenī iekalts uzraksts:

“Še aprakts G.F. Stenders
Latvis
dzimis 1714.
miris 1796.
ar savu gaspažu..”

Nākamais pieturas punkts bija Viesīte, kur piedalījāmies Viesītes ev. lut. draudzes dievkalpojumā. Klusā pilsētiņa līdz 1828. gadam dēvēta par Āžu miestu, pēc tam par Eķengrāvi, bet kopš 1928. gada par Viesīti. Tā bija novada amatnieku un sīktirgotāju centrs. Viesīte slavena ar bānīti, pa kura šaursliežu dzelzceļa līniju tā ziedu laikos kursējuši 67 pasažieru vagoni. Tagad šeit vienā no kādreizējā vagonu depo ēkām apskatāms bānītis un Viesītes dzelzceļa vēstures ekspozīcija. Viesīte ir izcilā ķirurga, onkologa, profesora un medicīnas vēsturnieka Paula Stradiņa dzimto māju vieta.

Tālāk mūsu ceļš vijās uz Sauku, gar vislielāko Zemgales ezeru – Saukas ezeru, kas ir 15. lielākais Latvijas ezers. Netālu no ezera atrodas komponista Arvīda Žilinska dzimtās mājas “Lejas Arendzāni” un Saukas ev. lut. baznīca.
Viesojāmies Elkšņu kafejas ražotnē, kur pēc vecmāmiņas Alīdas receptēm gatavo kafeju no cigoriņiem, ozolzīlēm, burkāniem un miežiem.

Mazpilsēta Aknīste vēstures avotos pirmoreiz pieminēta 1298. gadā. Tā ir skaista vieta pie Dienvidsusējas un Radžupes. Kādreiz te bija Lietuva. Te arī hercogs Jēkabs ar kanāla palīdzību vēlējies savienot Lielupi ar Daugavu. Apmeklējām Aknīstes novadpētniecības muzeju, kurā iepazinām Sēlijas vēsturi, tradīcijas un kultūru.

Neretas apkaimē ciemojāmies rakstnieka un gleznotāja Jāņa Jaunsudrabiņa (1877-1962) mājās “Riekstiņi”. Neretā atrodama vienīgā Jaunsudrabiņa vārdā nosauktā iela.

Atgriezāmies Rīgā vēlā vakarā.

Sirsnīgs paldies organizatoriem un dalībniekiem par jauki pavadīto dienu!

P.S. Privātuma veicināšanas nolūkos galerijā redzamas samazinātas bildes – īpaši tās, kurās daudz cilvēku seju. Ja vēlaties kādu no tām iegūt sev drukājāmā izmērā, dodiet ziņu!
.

2 komentāru

  1. ritarita saka:

    Ļoti bagātīga programma, paldies par ieskatu jaukajā ekskursijā!

  2. Astere saka:

    Paldies par brīnišķīgajām bildēm un aprakstu, kas rada līdzdalības sajūtu! Un tik skaistajām mūsu mī[ās Latvijas lauku ainavām…

Pašlaik komentāri ir slēgti šim rakstam.

Powered by WordPress