Jānis Rokpelnis. Dzeja 

Jānis Rokpelnis

Dzimis Rīgā, 1945.gada 2.oktobrī.

Studējis Ļeņingradas Valsts universitātes filozofijas un psiholoģijas fakultātē,  pabeidzis Latvijas Valsts universitātes pilnu kursu filozofijas specialitātē,bijis Starptautiskā Bībeles institūta Biblical Education by Extension neklātienes students, studējis Rīgas reformātu teoloģiskā semināra maģistratūrā. Strādājis Latvijas ev.lut. Kristīgajā akadēmijā gan par pasniedzēju, gan docentu (Latvijas kultūras vēsture, latviešu profesionālās tēlotājmākslas vēsture). Strādājis dažādos laikrakstos un žurnālos (Karogs, Labrīt, Literatūra un Māksla, Avots, Neatkarīgā Cīņa u.c.), kā arī bijis Latvijas Rakstnieku savienības literārais konsultants , bet  pāri visam – profesionāls dzejnieks un rakstnieks.

Balvas

1976 – Laikraksta “Padomju Jaunatne” prēmija par gada labāko pirmo dzejas grāmatu
1981 – Dzejas dienu balva
1981 – Kinematogrāfistu savienības balva “Mazais Kristaps” par labāko leļļu filmas scenāriju
2000 – Baltijas Asamblejas balva literatūrā
2001 – Aleksandra Čaka balva
2004 – Rakstnieku savienības un Kultūrkapitāla fonda balva par gada labāko dzejas grāmatu
2010 – Žurnāla „Latvju Teksti” Dzejas dienu balva
2010 – Ojāra Vācieša prēmija
2010 – Festivāla „Prozas lasījumi 2010” atzinības balva

Publikācijas
7 dzejoļu krājumi, atdzeja, dokumentāls romāns “Modus” par Rīgas Modes nama vēsturi (žurnāls “Pastaiga”), romāns „Virtuālais Fausts”, dokumentālās prozas krājums „Rīgas iedzimtie”, eseju grāmata “…jeb Dievs nav mazais bērns”, grāmata par K.Skujenieku „Smagi urbjas tinte”, librets muzikālai izrādei “Meistars Aleksandrs” (Dailes teātris), kinoscenāriji leļļu filmām, tēlotājas mākslas izstāžu katalogi. Scenārijs mācību filmai “Aleksandrs Čaks”. Raksti, esejas, recenzijas grāmatās un periodikā par literatūru, mākslu u.c. Publicistiski raksti. Dzeja atdzejota vairāk nekā 20 valodās, ietverta daudzās latviešu dzejas antoloģijās cittautu valodās. Dzejas izlases krievu, lietuviešu un itāļu valodā. Rediģējis daudzas daiļliteratūras un teoloģiska rakstura grāmatas.

“Dzeja” (2004)

Šajā grāmatā ir Jāņa Rokpeļņa dzejas apkopojums, kur atradīsit krājumus “Zvaigzne, putna ēna un citi” (1975), “Rīgas iedzimtais” (1981), “Vilciens no pilsētas R.” (1986), “Līme” (1991) un dzejoļus no izlases “Lirika” (1999), kā arī krājuma “Vārti”(2004) dzejoļi, kas  iepriekš nav publicēti.

2010. gadā ir iznācis jaunākais dzejoļu krājums “NOSAUKUMS” (Neputns, 2010).

Iedzimtais rīdzinieks. Tāpēc skaudri, nemelojot un tieši acīs. Protams, dzejoļi par Rīgu. Kā Čadarainim.
Autora dzejoļos bieži tikai vienā rindā ir izteikts atklāsmes vārds, kuru bieži, ātri lasot, nemaz nepamana, palaiž garām. Viens vārds. Kā atslēga. Kā punkts uz „i”. Meklējiet. Man iepatikās.
Atklāsmju koncentrāti.


/Publicēts ar autora atļauju./

Viens komentārs

  1. Vidaanda saka:

    Pievienoti biogrāfiskie mirkļi.

Pašlaik komentāri ir slēgti šim rakstam.

Powered by WordPress